Stránka věnovaná světlu a osvětlování


Proč světlo? Protože používané starší typy osvětlovacích těles díky svým tvarům svítí nejen na zem, ale také do ovzduší a způsobují tak velmi nepříjemný rozptyl světlo na obloze. Trendem posledních let je bohužel osvětlování neustále zvyšovat a svítit na všechno, co si kdo usmyslí. Osvětlujeme historické památky, to je v pořádku, ale jakým způsobem? Reflektory o výkonu několika tisíc wattů se jednoduše postaví na zem a otočí se nahoru... Všimli jste si světel ve Vašem okolí, třeba v parku nebo před Vaším domem? Nesvítí Vám do bytu, neruší Vás při spánku nebo při sledování televizních programů? Proč osvětlovat stromy v noci, kdy mají mít svůj noční klid? Co řidiči – nevadí vám některé pouliční lampy při jízdě?
Velká část dnešních svítidel je vybavena spodním krytem, který je vypouklý, další část svítidel má tvar skleněné koule. Tato svítidla považuji za nejhorší, a myslím, že svou funkci neplní vůbec.
Netvrdím, že je třeba všechny lampy vyměnit okamžitě, to v žádném případě, ale proces výměny může probíhat postupně v okamžiku, kdy staré svítidlo doslouží a je možné jej vyměnit za nové.


Tento složený snímek ukazuje noční pohled na severovýchodní část Ostravy. Velmi pěkně jsou vidět místa, kde je světlo, které svítí spíše na oblohu než na zem. Obrázek je na proklik ve větším rozlišení. Snímky jsem pořídil spolu s kolegou Tomášem Hynkem z místa pod Hošťálkovickým vysílačem.


Snímek světel, která svítí na ulici Slovenské v areálu BorsodChem. V tomto místě se nachází také vlaková trať, která je těmito světly osvětlována. Poněkud nešťastné umístění a nastavení světel způsobuje podstatné snížení viditelnosti pro řidiče projíždějící tímto úsekem. Na jedné straně světla zajišťují bezpečnost provozu, na straně druhé ji ohrožují...
Abychom stále nekritizovali, tento obrázek ukazuje světlo, které má spodní kryt rovný, není jej vůbec vidět. Tento nijak neupravovaný snímek velmi přesvědčivě ukazuje, že světlo svítí jen tam, kam to potřebujeme – tedy dolů na zem, abychom dobře viděli a nebyli přitom oslňováni.

Stránky věnované problematice osvětlování: http://svetlo.astro.cz


Foto © Martin Vilášek a Tomáš Hynek