newton360 Hlavním přístrojem je zrcadlový dalekohled (tzv. Newtonova typu) s průměrem zrcadla 36 cm a ohniskovou délkou 179 cm. Zrcadlo je uloženo v dřevěné lepené objímce na 9 bodech. Objímka je připevněna ve spodní části osmihranného plechového tubusu, který je navíc zpevněn dalšími výztuhami. Délka tubusu je 180 cm a šířka 43 cm.
Sekundární zrcadlo je rovinné, má osmiúhelníkový tvar a rozměry 114 x 85 mm. Jeho uchycení jsem vyřešil za pomoci centrálního šroubu s pružinou a 4 mosaznými pruty, které zajišťují jeho stálou polohu uprostřed optické osy dalekohledu. Okulárový výtah je hřebenový a je vyroben z nerez oceli. Na konci má závit M 42 pro Practicu a redukci pro okuláry. V současné době používám 4 okuláry: jejich ohniskové délky jsou 25 mm, 12,5 mm, 10 mm a 4 mm. Poskytují tato zvětšení: 72x, 143x, 179x a 448x.
Celý dalekohled je uložen na tzv. dobsonově montáži. Je to nejjednodušší způsob, jak přístrojem otáčet ve dvou osách - podél obzoru a výškově. K přístroji je připojen také hledáček jehož zorné pole je asi 3 stupně a dosah asi 7 mag.
Do budoucna plánuji postavit pevnější, pravděpodobně vidlicovou montáž s el. pohonem přizpůsobenou pro fotografování. Také bych rád používal i modernější CCD techniku, ale to je zatím omezeno technickými a především finančními možnostmi.

Mezná hvězdná velikost hvězd viditelných dalekohledem je okolo 14 mag, což je v ostravských podmínkách vcelku dost. Přístrojem možno pozorovat Slunce (s malými úpravami), Měsíc, všechny planety sluneční soustavy včetně Pluta, komety, planetky, velké množství proměnných hvězd a dvojhvězd, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie.

NAVRCHOLU.cz